Jeden pes, nebo dva psi? Vše má svoje výhody i nevýhody
Kdo je již pejskařem a má doma psího kamaráda, bezesporu si jednou za čas položí ožehavou otázku: Nebylo by lepší mít psy dva? Jistě ano, ALE... Jak už to tak bývá, vše má svá pro a proti. Klíčové otázky zodpovídá MVDr. Štěpán Vencl z Kostelce nad Orlicí.
Jak se coby odborník díváte na pořízení druhého psa? Jaké jsou ty hlavní výhody a nevýhody?
Co je klíčové v prvních dnech poté, co si dalšího pejska do domácnosti přivedeme?
Pořízení dalšího psa do domácnosti je vysoce citlivá věc nejen z pohledu obou psů, ale našeho vlastního života. Je určitě nezbytně nutné zvážit naše vlastní možnosti, tedy zejména časové, finanční a prostorové a dále vlastnosti našeho stávajícího psa, zda tento vůbec o nějakého nového psa v domácnosti stojí. Posledním krokem je potom volba nového psa, zejména jestli chceme štěně nebo dospělého psa, pohlaví, velikost aj. Výhody, které nám plynou z nového psa, jsou zejména v tom, že pořídíme svému psovi parťáka, se kterým se může dosyta vyřádit. Zvláštní skupinou jsou potom staří psi, kteří po boku štěněte doslova omládnou. To však bohužel není 100% pravidlo. Nevýhody jsou zejména finanční, jelikož veškeré náklady na psa nyní musíme násobit dvěma.
Vztahy mezi psy, z nichž jeden je přidán do prostředí toho druhého, se ustanovují různě dlouhou dobu. Někdy je to otázka pár dní, někdy i týdnů. Je proto nezbytné mít dostatek trpělivosti s postupným vzájemným navykáním jeden na druhého, umožnit oběma psům, aby měli každý svou klidovou zónu a chovatelé by měli pokud možno jen velmi opatrně měnit zaběhnutý řád, na který je zvyklý původní pes. Rychlé překopání všeho, na co byl náš pes dosud zvyklý, může vést k jeho naprosto nečekaným reakcím, ať už vůči novému psovi, členům rodiny, prostředí, nebo i sama sobě. Také zdravotní stránka nového soužití je velmi důležitá. Pakliže přinášíme štěně, které nemá ukončenou vakcinaci, tak stále platí, že se může infikovat některou z nákaz, proti kterým se psi vakcinují. Když si pořizujeme psa, u kterého není známa historie jeho nemocí, vakcinací či odčervení, tak si naopak můžeme některou nákazu takto přinést. Je proto zcela nezbytné věnovat zdravotnímu stavu obou psů zvýšenou pozornost, zejména sledovat příjem krmiva a tekutin, vylučování, charakteristiku trusu, změny v chování atd.
Zdroj : www.pejskovani.cz