Pes s PP versus bez PP - v čem je rozdíl?
Toto téma je v dnešní době jedno z nejkontroverznějších a dělí kynologickou komunitu na dva protipóly. Jedni skálopevně stojí za svými plemeny, úzkostlivě sledují zdravotní výsledky a genetické predispozice, druzí tvrdí, že chovatelé "papírových" psů jsou sektou, která působí, že psi jsou čím dál více náchylní k nemocem a jejich majitelé až nezdravě rozhodují o psích životech. Kdo má tedy pravdu?
Nejprve trocha definicí a vysvětlivek k dalšímu textu:
Chov = chovem se rozumí cílevědomá plemenitba především respektující zásady genetického zdraví jedince i populace (chov nesmí být na úkor zdraví). Jde o cílené a promyšlené zasažení do reprodukce, které podléhá kontrole vedoucích orgánů, pod kterými je chovatelská stanice, potažmo chovatel zaregistrován a veden. Základní chovatelskou normou je plemenný standard FCI v plném rozsahu. Štěňata z chovu musí být před odchodem k novým majitelům veterinárně vakcinovaná, odčervená, tetovaná nebo čipovaná, přihlášená k příslušnému plemennému klubu a mnohdy také zkontrolovaná poradcem chovu. Některé kluby vyžadují optická či jiná vyšetření štěňat před odchodem od chovatele. Chovatel dává důraz na socializaci!
Množení = bezcílná a nepromyšlená produkce štěňat, která nepodléhá kontrole, veterinární úkony jsou prováděny pouze, pokud si je majitel feny sám vyžádá. Nikdo nekontroluje prostředí, ve kterém štěňátka vyrůstají, ani zda je vrh tetovaný/čipovaný. Socializace mnohdy neprobíhá, a to zejména ve chvíli, kdy je štěňat ve vrhu hodně. U 'množitelů' NIKDY nemáte záruku rodičů kupovaného štěněte. Množení zaručuje zisk, majitelé vrhů neodvádí daně, ani odvody klubu.
Nechci a nebudu nikomu podsouvat své domněnky, ale pokusím se vám naprosto logicky a po pravdě zodpovědět pár otázek, které se v diskuzích hojně objevují.
Co je vlastně to PP?
PP = průkaz původu. Je to takový rodný list pejska. V dnešní době ho vystaví plemenná kniha uznaná FCI každému štěněti ve vrhu, ať jich je pět nebo patnáct. Pokud vám někdo tvrdí, že dle pravidel klubu nemohlo právě jeho štěně dostat PP, lže. Toto pravidlo bylo zrušeno již před poměrně dlouhou dobou a pokud by některý klub podobné ustanovení dal do svých normativů, bude 'popotahován' za nedodržení obecně platných předpisů!*
Co se může stát je, že se narodí štěně nestandardní a to to také bude mít napsáno ve svém PP. Takové zvíře nesmí být dále použito v chovu a je tak i prodáváno, většinou se slevou (mohou být použita slova "nestandard, "pet kvalita", "na mazlíčka"... apod.).
* Odpověď Vladimíry Tiché (člen Komise rozhodčích pro exteriér - ČMKU) na dotaz o vystavení PP štěňátkům z početných vrhů
Co mi zaručí průkaz původu?
Zejména rodiče i celý původ. U dnešních psů je velmi snadné dohledat webové stránky chovatelských stanic - vlastníků předků - nebo alespoň databáze, ve kterých jsou tito psi zaznamenáni, mnohdy i se zdravotními výsledky, úspěchy a svými dalšími potomky. Zájemce o 'papírové' štěně tak tedy lehce vyhledá vše, co ho zajímá (např. zdravotní výsledky předků). Aby vrh mohl dostat PP, musí rodiče projít uchovněním, jehož náplň stanovil klub plemene, mnoho z nich má jako podmínku také povahové testy a určité zdravotní výsledky. Jedinec, který nesplní podmínku k uchovnění, není připuštěn do chovu. POZOR! Tyto psy majitelé mnohdy používají k reprodukci štěňat bez PP! Nikde již ale neuvedou, že jejich pes nebyl klubem uchovněn kvůli agresivní povaze nebo třeba epilepsii (či jiné genetické chorobě), kterou s velkou pravděpodobností zdědí i štěňata.Pokud si chcete pořídit nějaké plemeno, máte k tomu asi svůj dobrý, logický a citový důvod (okouzlilo vás vzhledově, líbí se vám povahově, sedí k vám svou ne/aktivitou...). Proč byste si vůbec kdy v tomto případě pořizovali štěňátko z chovu "bez PP", kde vám s velkou pravděpodobností z roztomilého drobka vyroste "něco" úplně jiného?
K čemu mi je samotný průkaz původu?
Nejrozšířenějším důvodem k pořízení čistokrevného psa jsou výstavy. Jistě jste se již setkali s radou (nebo odůvodněním): "Pořiďte si psa bez 'papírů'. Vždyť chcete mazlíčka, nechcete lítat po výstavách a mít z něho šampiona krásy...". No, mám pravdu? :)Průkaz původu vám samozřejmě zaručuje více věcí, než pouhou "vstupenku" do výstavního kruhu. Naprosto upřímně... polovina majitelů psů s PP na výstavě nikdy nebyla nebo to za celý život psa vyzkoušela jednou - dvakrát. Vážně si myslíte, že pro ty dvě "uškudlené návštěvy drahé výstavy investovali své úspory do čistokrevného štěněte?Nejdůležitější ze všech důvodů je onen jasný výpis předků vašeho psa, o kterém jsem se zmiňovala v předchozí otázce. Dále vás opravňuje k členství v klubu plemene, dalšímu čistokrevnému chovu (jehož všichni potomci opět dostanou svůj průkaz původu), ke startu na akcích klubu plemene, některých zkoušek (např. pasení) a na Mistrovství světa (např. agility).Průkaz původu vám sám o sobě nezaručuje, že vaše štěně nikdy neonemocní! Je na zájemcích, aby si uvědomili důležitost rozhodnutí koupit si štěně a nechali si poradit od zkušenějších. Bohužel, ač bych ráda, nemůžu (a nechci!) se zaručit za všechny chovatele a jejich chovatelské stanice. Vybírejte pečlivě!
Co znamená označení "čistokrevné štěně bez PP"?
Nic. Opravdu.
Jedinec bez průkazu původu nemůže být nikdy vyhodnocen jako čistokrevný, snad jedině v případě doložení testu paternity a genetických profilů obou rodičů. Důvod je jednoduchý, zkrátka nelze doložit jeho původ, tak jak se standardně děje u psů s PP. Bohužel se mnohem lépe prodávají štěňata s tímto označením, než ty s "cejchem" křížence.
Co když ale skutečně vím, že rodiče štěňat jsou s PP?
Dobře. Vezmeme-li v úvahu, že např. znáte onoho člověka, který se rozhodl nakrýt svou fenu. Znáte jejího chovatele, papírové jméno, dokonce jste viděli její průkaz původu. Je opravdu hezká, šikovná, mnoho lidí již řeklo, že by si po ní štěně vzalo. Vy, ani její majitel se neangažujete na výstavách ani sportu a tak vám nezáleží na 'papírech'. Majitel jí nechá obskočit psem známého, kde také 100% víte, že jde o psa 'papírového'. Takže... máte štěňátka, která jsou bez PP, po neuchovněných rodičích s PP. V čem je problém?Jde o to, že jen velice malé procento majitelů fen i psů, kteří sice mají průkaz původu, ale nejdou do chovu, nechává svá zvířata geneticky testovat, vyšetřovat a rentgenovat. Tyto testy stojí od 1000 Kč výše a jejich absolvování je pro majitele prostě zbytečným výdajem. Snadno se vám tak může stát, že budou ve skutečnosti oba rodiče přenašeči jedné nebo více chorob a vaše štěně tak tuto nemoc dostane. Dle závažnosti nemoci se bude dále (ne)odvíjet vaše soužití se štěňátkem. Spojení dvou jedinců 'přenašečů' je v regulovaném chovu přísně zakázáno a hlídáno, nemůže se tedy stát, že některé ze štěňat těmito chorobami onemocní.
Proč jsou štěňata s PP tak drahá?
Štěňátka s PP stojí průměrně 15 000 Kč, některé vrhy více, některé méně (záleží na plemeni, úspěších rodičů, zemi krytí... apod.). Ano, uznávám, není to málo peněz. Nicméně ruku na srdce... jak drahé máte oblečení, mobilní telefon, počítač, auto? Opravdu jste si nemohli pořídit levnější (ojeté, z druhé ruky)? U oblečení to ještě mnoho z nás "skousne", ale pořídit si levné, zrezlé, nebrzdící auto, pokud nejsem zručný automechanik, je následně nejenom pěkně drahé, ale také nebezpečné. Podobné je to i u zvířat (nejenom u psů!). Pokud se rozhodnete ušetřit při pořízení pejska, může se stát, že cena za jeho nejnutnější veterinární výlohy tuto cenu mnohonásobně převýší. Samozřejmě netvrdím, že jsou všichni kříženci nemocní! Bohužel tato možnost u chovů bez PP převažuje právě proto, že jejich chov není ničím a nikým hlídaný. Uvědomte si, prosím, že si pořizujete parťáka minimálně na 10 let. Nestojí vám to za to, aby byl váš přítel po celou dobu co nejzdravější?Jak jsem již psala výše, do ceny "papírových" zvířat se promítají různé výlohy, z čehož asi nejvíce stojí za zmínku krycí poplatek (např. v zahraničí zaplatí chovatel za krytí min. 800 Eur, tzn. 20 000 Kč), náklady na cestu a předchozí veterinární vyšetření i genetické testy. Často chovatelé, ať už pod podmínkou klubu či ze svého osobního zájmu, testují své odchovance ještě před odchodem k novým páníčkům. Ostatní výdaje jako je porodní box, opakované krytí, případný veterinární zásah při komplikacích (nedej bože zachraňování feny a štěňátek), poplatky klubu za každé narozené štěně a vystavení jeho PP, odčervení a očkování štěňat i feny, čipování nebo tetování (případně oboje), krmivo, různé socializační výlety, interaktivní hračky, výbavičku, u některých vybírání neplaceného volna v zaměstnání... už dále rozepisovat ani nebudu :)
Ještě jenom podotknu jedno - velké množství chovatelů je ochotno dát své odchovance na splátky. Na oplátku ale čekají opravdu férové jednání, vstřícnost a iniciativu (sám od sebe vám to vážně nikdo nenabídne). Vždy je všechno jen a jen o lidech, pokud se budeme my chovat pěkně ke druhým, stejnou mírou nám to oplatí! Chovatelé mají všechno, jen ne snadnou "práci".
Jsou kříženci zdravější, než ostatní psi?
Ne, ale může se to tak zdát. Realita je taková, že kříženci jsou "zdravější" proto, že se u nich nedělají ony genetické testy a všemožná vyšetření, o nichž jsem se zmiňovala výše. Křížení rozhodně není zárukou lepších povah ani pevnějšího zdraví!
Pokud je křížení špatné, proč se to stále děje?
Toto je těžká otázka, má mnoho odpovědí a mnoho viníků. Mohla bych tu rozebírat českou legislativu nebo jakousi neschopnost lidí, zjistit si o dané problematice více... ale nakonec je to vždy jen a pouze o nás. Protože: "Kde je poptávka, je i nabídka." Bohužel nevědomost a lhostejnost lidí je v této problematice stále dost velká. Jistě znáte ve svém okolí někoho, kdo se v chovu a genetice neorientuje či množení (chov bez PP) podporuje. Nebo takového, kdo se ho sám účastnil. Je to hrozné, ale ve chvíli, kdy od člověka prodávající štěně bez PP koupíte, podpoříte ho v tom, že jeho činnost MÁ smysl. Úplně stejně to platí v případě zachránění zuboženého zvířátka z množírny. Jakmile zaplatíte, tak si množitel mne ruce a nakryje svou fenu co nejdříve zase. To, že neudá jedno, dvě, tři štěňata z vrhu mu nevadí, jakmile nebudou dostatečně "roztomilá", zbaví se jich. Proč je tedy nezachránit přímo od něj? Protože opět, jeho činnost tím podpoříte a on tyto zvěrstva bude dělat dál a o to četněji! Pokud je od něj nikdo dvakrát, třikrát, čtyřikrát nekoupí, tak už nenakryje. NEZAVÍREJTE OČI!
Prosím, zkuste dát tento článek přečíst jednomu člověku a řekněte mu, ať čte s otevřenou myslí, protože není psán jako útok proti 'bezpapírovým' pejskům (sama je opravdu miluji a měla jsem kříženku z útulku, bohužel v roce zemřela na gen. chorobu plemene, ze kterého byla nakřížena)!
A pokud opravdu nechcete psa s PP, z finančního nebo jakéhokoli jiného důvodu, pak NEKUPUJTE, ADOPTUJTE!
Zdroj : www.spokojenypes.cz